KDO ŠETŘÍ, MÁ ZA …

SŽDC, s.o. hrozí velké problémy. Společnosti ČEZ, musí zaplatit přes miliardu korun za ušlý zisk. Navíc je velmi pravděpodobné, že se konečná částka zvýší až na dvě miliardy.
Vrchní soud v Praze pravomocně rozhodl, že SŽDC musí polostátní energetické firmě zaplatit 805 milionů korun za elektřinu, kterou si v roce 2010 objednala, ale neodebrala. I s úroky činí dlužná suma ke dni, kdy padl rozsudek, zhruba 1,07 miliardy korun.

SŽDC, s.o. hrozí velké problémy. Společnosti ČEZ, musí zaplatit přes miliardu korun za ušlý zisk. Navíc je velmi pravděpodobné, že se konečná částka zvýší až na dvě miliardy.
Vrchní soud v Praze pravomocně rozhodl, že SŽDC musí polostátní energetické firmě zaplatit 805 milionů korun za elektřinu, kterou si v roce 2010 objednala, ale neodebrala. I s úroky činí dlužná suma ke dni, kdy padl rozsudek, zhruba 1,07 miliardy korun.
Obě firmy se přitom soudí o obdobnou sumu i za rok 2011. Soud ale zatím v tomto případě nenařídil jednání – čekal, jak dopadne první žaloba za rok 2010. Je tak téměř jisté, že rozhodne zcela stejně a SŽDC tak bude muset nakonec platit více než dvě miliardy.
Správa železniční dopravní cesty verdikt zatím nechce příliš komentovat. „Počkáme na písemné vyhotovení rozhodnutí soudu, na základě kterého zvážíme případné další právní kroky,“ uvedl mluvčí SŽDC. Společnost sice může podat dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek. A uvedenou sumu bude muset uhradit do 14 dnů poté, co jí přijde písemný rozsudek.
Příběh začal v prosinci 2008, kdy SŽDC uzavřela tříletou zakázku na dodávku elektřiny pro všechny dopravce na dráze za takřka tři miliardy korun ročně. Podle tehdy platného energetického zákona totiž dopravci nemohli kupovat elektřinu přímo, ale museli ji odebírat od správce kolejí.
V polovině roku 2009 se zákon změnil a dopravci si mohli vybrat, od koho si nakoupí elektřinu. A SŽDC bylo povinno jim na to poskytnout svoji síť.
Dopravci – především České dráhy – toho okamžitě využili a nakoupili si elektřinu rovnou od ČEZu, tedy bez prostředníka. Zatímco SŽDC ji v prosinci 2008 nakoupilo na tři roky dopředu v průměru za 2000 korun za megawatthodinu, České dráhy za rok 2009 zaplatily o plnou třetinu méně. A to 1386 korun za MWh.
SŽDC tak v roce 2010 odebralo místo nasmlouvaných 1,5 milionu MWh pouhých 40 tisíc MWh proudu. A o rok později to bylo podobné. ČEZ Prodej dal proto případ k soudu.
„Za rok 2010 nám vznikla škoda 805 milionů korun a za rok 2011 vznikla škoda 858 milionů korun,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že podnik musí spravovat majetek s péčí řádného hospodáře.
Škodu podnik vyčíslil tak, že spočítal rozdíl, který by vydělal, kdyby prodal proud za původně domluvené ceny.
Prvoinstanční soud přitom původně žalobu zamítl. I když dal zapravdu tomu, že SŽDC porušila smlouvu a ČEZu vznikla škoda.
„SŽDC ale zprošťují odpovědnosti za tuto škodu liberační důvody,“ uvedla prvoinstanční soudkyně Růžena Kučerová. A poukázala právě na změnu zákona a to, že si dopravci mohli vybrat, od koho odeberou elektřinu.
Vrchní soud ale argumentaci prvoinstančního soudu odmítl a verdikt otočil. Změnu zákona jako argument pro porušení smlouvy totiž neuznal. „Existovala zde smlouva, která je kupní smlouvou. Tuto smlouvu žalovaný uzavřel a poté porušil,“ uvedla soudkyně Ivana Svobodová. Podle ní je chyba SŽDC, že se na jednu stranu zavázala odebrat uvedenou elektřinu, ale se svými odběrateli smlouvy, že ji musí odebrat, neuzavřela.
Spor má ještě jednu rovinu. Cenu, za kterou správce tratí tehdy proud na tři roky koupil. V době, kdy tehdejší šéf SŽDC Jan Komárek podepsal tříletý tendr, byla cena na burze o deset procent nižší a analytici předpovídali pokles o další desítky procent. Policie se o to začala zajímat a spočítala mu škodu ve výši nejméně 439 milionů korun.
Nákupem předražené elektrické energie mohla vzniknout škoda nejméně 439 milionů korun.
Předloni v listopadu prvoinstanční soud rozhodl, že je Komárek vinen. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku ho poslal na dva roky do vězení s tříletou zkušební dobou.
Tento verdikt však loni v březnu změnil odvolací Městský soud v Praze. Rozhodl, že Komárkovo jednání nebylo trestným činem, a osvobodil jej.
Komárek se hájil i tím, že SŽDC žádnou škodu nezpůsobil. „Nemohla vzniknout škoda, protože SŽDC energie pouze přefakturovávala dalším společnostem,“ argumentoval u soudu. Dále tvrdil, že o poklesu ceny nevěděl. Spolehl se prý na svůj odborný aparát.

zdroj: aktuálně.cz

Záložka pro permanentní odkaz.